• Charakteristika školy

• Charakteristika našej školy

Naša škola je Základná škola Mateja Korvína s vyučovacím jazykom maďarským - Corvin Mátyás Alapiskola, Školská 6 v Kolárove.

Areál školy tvoria tri jednoposchodové pavilóny, telocvičňa a budova ŠJ. Budovy školy sú umiestnené do pomerne priestorového areálu vysadeného širokým sortimentom stromov, kríkov a zatrávnenými plochami. Pri telocvični  máme veľké športové ihrisko, čo využívajú žiaci nielen na hodinách telesnej výchovy, ale v poobedňajších hodinách aj deti školského klubu a mládež nášho mesta.

V posledných rokoch školu navštevuje  cca 300 žiakov

Na našej škole je 29 pedagógických zamestancov, 6 technických pracovníkov a jedna administratívna sila.

Na vyučovanie prírodovedných predmetov máme vytvorené odborné učebne ako fyz.-chémia, biológia a učebne výpočtovej techniky.

Máme zvlášť učebne aj na jazyky, na technickú výchovu, hudobnú výchovu, výtvarnú výchovu a máme aj cvičnú kuchyňu. Máme vytvorenú miestnosť aj pre logopedickú starostlivosť .

Na sebavzdelávanie  pedagógovia našej školy môžu využívať učiteľskú knižnicu a žiaci v popoludňajších hodinách radi navštevujú žiacku knižnicu.

V záujme správneho využitia voľného času deti sú zapojené do mimoškolskej činnosti,  a fugujú rôzne záujmové krúžky.

Nielen žiaci, ale aj učitelia by potrebovali modernejšie prístroje, ktoré by mohli využívať na vyučovacích hodinách, na prípravu didaktických testov a previerok.

V záujme dokonalejšieho výsledku výchovno-vzdelávacieho procesu snažíme sa o to, aby všetky predmety vyučovali kvalifikovaní pedagógovia. Zapojili sme sa aj do projektu  Škola podporujúca zdravie a do projektu Školské mlieko.

Od školského r. 2002/2003  sme zaviedli v 1. ročníku  tzv. celodenné vyučovanie.

Naši pedagógovia sa zúčastňujú na rôznych školeniach. Každý rok žiaci druhej a tretej triedy sa zúčastnia na plaveckom a siedmaci na lyžiarskom výcviku, okrem toho žiaci 4. ročníka absolvujú aj v ŠvP.  Učitelia spolu so žiakmi ročne dvakrát pripravujú kultúrny program, rodičia boli s vystúpením svojich detí nadšení.

Celodenné vyučovanie

Nová forma vyučovania

Ciele:

-         pestovanie pozitívneho vzťahu dieťaťa ku škole

-          formou skupinovej práce odstrániť vyskytujúce sa nedostatky pri osvojovaní učiva

-          prihliadať na tempo dieťaťa

Projekt sa realizuje v 1. a 2.ročníku ZŠ

Časový plán

Projekt sa plánuje na 2 roky

Pod pojmom  „ Celodenné vyučovanie „ sa rozumie: žiaci sú v škole ráno od 8.00 hod,

do   16. 00 hod.   Doobeda  sa  obmieňajú  hlavné a výchovné predmety, poobede si nacvičujú to, čo si osvojli na vyučovacích hodinách, napíšu si domáce úlohy, resp. uskutočňuje sa aj  záujmová činnosť.

Školské  tašky  so  školskými  potrebami si žiaci len  koncom  týždňa  zoberú  domov,

čiže cez týždeň od 16.00 hodiny sú úplne voľní. Nemajú už školské povinnosti.

Viac času im zostáva na hru, odpočinok a na spoločné rodinné programy.

Táto forma / metóda / je výhodná tak pre žiakov ako aj pre rodičov. Naša skúsenosť je,

že rodičia nie sú takí trpezliví k svojim ratolestiam ako skúsení pedagogóvia, keď je reč

o nacvičovaní čítania a písania. Hlavne, keď rodičia z práce prichádzajú domov unavení

a vo večerných hodinách majú ešte prekontrolovať resp. písať s deťmi úlohy.

V škole pod vedením kvalifikovaných pedagógov v kľudnom prostredí sa spoločne učia žiaci, osvojujú si učivo.

Žiaci do školy chodia s radosťou, usmiati, bez úzkosti a rodičia tiež sú spokojní, kľudnejší. Aby rodičia mali prehľad o napredovaní svojich detí, pravidelne  sa  pre  nich  organizuje

„ Deň otvorených dverí „ . Je dôležité, aby žiaci vo výučbe mali zapojených čo najviac zmyslových orgánov:  napr.  hlásky  slova  navliekame  na  prst,  vytlieskame  slabiky,  znázorňujeme  „ špeciálnymi ručnými znakmi „  pre hluchonemých / pantomýmne znaky /.  Túto formu si veľmi obľúbili tieto deti, lebo v  ostatných triedach  žiaci tieto znaky nepoznajú. Považujú to za  tajomstvo, vzbudzuje v nich solidaritu. Tajomstvo je vždy vzrušujúce.

Táto forma výučby pre svoju účinnosť vyžaduje veľa učebných pomôcok, ktoré by bolo treba

zabezpečiť,  ale ako je známe, škola nemá na to finančné prostriedky.

Nové audiovizuálne pomôcky / Meotar, CD-ROM / by sa využívali aj  pri výučbe jazykov

/ slovenský, materinský, cudzí/, na spestrenie výchovných predmetov. Potrebovali by sme si zakúpiť aj nástenné demonštračné tabule, detské lexikony, encyklopédy, slovníky, ktoré vo veľkej miere napomáhajú v napredovaní žiakov.